"Ryby" rozpoznawalnego na całym świecie Ryszarda Zająca
"Ryby" rozpoznawalnego na całym świecie Ryszarda Zająca
Ryszard Zając (1929 - 2016) w latach 1948-52 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Szczecińskiej, dyplom architekta otrzymał w 1952. Wówczas przeniósł się do Warszawy i podjął dalsze studia z zakresu architektury na Politechnice Warszawskiej, ukończone po dwóch latach z tytułem magistra. Zawód architekta uprawiał dość krótko, gdyż od 1960 poświecił się wyłącznie malarstwu, zostając w 1963 członkiem ZPAP. Wykształcenie miało duży wpływ na charakter uprawianej sztuki.
 
Tematem jego prac są przede wszystkim pejzaże architektoniczne, inspirowane najczęściej konkretnym miejscem. Charakteryzują się stłoczoną zabudową uformowaną z nieregularnych brył, skomplikowaną perspektywą przestrzeni, intensywnym kolorem pnących się ku górze miast. Liczne martwe natury o kubizujących formach odznaczają się grą kształtów i barw. Farba kładziona jest szpachlą i nadaje gładkiej powierzchni płótna swoistą wibrację. Artysta wystawiał w kraju i za granicą.
 
Ryszard Zając to artysta wszechstronny. Z wykształcenia jest konserwatorem dzieł sztuki po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, stypendystą Pracowni Konserwacji Zabytków w Olsztynie. Był kierownikiem pracowni plastycznej Wojewódzkiego Domu Kultury w Suwałkach, pełnił funkcję plastyka  miejskiego, pracował w Biurze Wystaw Artystycznych, a potem jako  dyrektor Wzorcowego Ośrodka Kultury w Lipsku nad Biebrzą. To równocześnie malarz, uczestnik plenerów, które zresztą sam prowadził. Wystawiał swoje prace w galeriach Suwałk, Giżycka, Gołdapi, Sejn. Był nagradzany za malarstwo, plakaty, scenografię do dużych przedsięwzięć widowiskowo-teatralnych.
Wyjście z portu w Świnoujściu...
Wyjście z portu w Świnoujściu...
 Przepiękny, duży stary obraz olejny namalowany na płótnie. Przedstawia wyjście z portu w Świnoujściu. Na pierwszym planie widać statek na wzburzonym morzu Bałtyckim. W tle latarnie morskie. Wyśmienita paleta barw i znakomite efekty światłocieniowe doskonale podkreślają nastrojowość kompozycji. Malowidło cechuje świetna technika malarska, struktura farby wyraźnie wyczuwalna pod palcami. Powierzchnię malatury pokrywa warstwa werniksu.
 
 Sygnowany w prawym dolnym rogu Fritz Haack, wysoko ceniony artysta niemiecki, urodzony w 1900 roku. Düsseldorfska szkoła sztuki.
czytaj całość »
Wilhelm Hoffman - jako artysta zakochany w morzu
Wilhelm Hoffman - jako artysta zakochany w morzu
Obraz malowany olejem na płótnie 51x70 cm autorstwa Wilhelma Hoffmanna (1897-1986). Widok na Odre i Waly Chrobrego od strony wyspy Grodzkiej. Sygnowany w lewym dolnym rogu
 
Wilhelm Hoffman (1897 - 1986), niemiecki malarz, którego obrazy spotykane są w europejskich domach aukcyjnych – najczęściej o tematyce morskiej.
 
Przedstawiany jest jako "norddeutscher Marinemaler", czyli malarz marynista północnoniemiecki. Zapewne urodził się w Szczecinie. Jest pewne, że opuścił Szczecin w 1945 roku i żyjąc już w Niemczech malował w nostalgii szczecińskie pejzaże...
czytaj całość »
Jakie spinki do białej koszuli?

Spinki do mankietów są ponadczasowym dodatkiem, który cieszy się powodzeniem od wielu dziesiątek, a być może nawet i setek lat. Mężczyźni na całym świecie uwielbiają uzupełniać spinkami swoje wyjściowe, formalne kreacje, niezależnie od tego, czy mają na sobie akurat smoking, garnitur czy frak.

czytaj całość »
Jak zakładać spinki do mankietów?

Elegancja była, jest i prawdopodobnie także będzie jak najbardziej “w cenie”. Moda się zmienia, ale pewne elementy ubioru są niezmienne od wielu, wielu lat.
Pośród nich są między innymi spinki do mankietów. Jak zakładać te akcesoria i o czym pamiętać podczas ich noszenia?

czytaj całość »
Spinki do krawatów - złote czy srebrne?

Spinki do krawata są dodatkiem, który każdy elegancki mężczyzna powinien posiadać. Są one doskonałym dopełnieniem koszuli, który nadaje stylizacji ostateczny sznyt. Poza oczywistymi funkcjami praktycznymi, dodają one dodatkowo gracji i elegancji każdej stylizacji. Co warto wiedzieć o tym ciekawym dodatku i na jaką spinkę postawić?

czytaj całość »
Biżuteria męska. Co noszą mężczyźni?

Mówi się, że spinki mankietowe i zegarki to jedyne elementy biżuterii, na które mogą sobie pozwolić mężczyźni. Tymczasem biżuteria męska może wyglądać stylowo i być atrybutem prawdziwego mężczyzny. Wisiorki, pierścionki, szpilki do fularów i skórzane bransoletki, to tylko przykłady tego, czym może być biżuteria męska. Jaka powinna być jej forma i zastosowanie?

czytaj całość »
Top 5 trendów w biżuterii damskiej na rok 2021!

Biżuteria to nie tylko piękny dodatek do naszych kreacji, ale również ich ważny element, który może nadać im wyrazistego charakteru. Nic więc dziwnego, że tak bardzo lubimy zaopatrywać się w zróżnicowaną biżuterię, która jest w stanie wiele powiedzieć na temat naszego gustu. W każdym sezonie moda w biżuteria zmienia się w mniejszym lub większym stopniu i sporo osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet chce za nią podążać. Czym zatem wyróżnia się modna biżuteria 2021?

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl